שאיבת שומן

פיסול הגוף

שאיבת שומן בלייזר- ד”ר אלכס לבנברג 

שאיבת שומן הוא הניתוח הנפוץ ביותר בכירורגיה הפלסטית, ועם התקדמות הטכנולוגיה, התקדמו גם הליכים כירורגיים בתחום הרפואה. 

שאיבת שומן המבוצעת בלייזר הפכה בשנים האחרונות פופולארית מאוד בארץ ובעולם. 
להבדיל משאיבת שומן קונבנציונלית הנעשית באמצעות ניתוח, שאיבת שומן בלייזר מבוצעת בדרך פשוטה ויעילה המביאה לתוצאות מצוינות, כשהאזור המטופל נותר חלק ומוצק.
במהלך הטיפול מתבצע חתך של סנטימטר אחד באזור המיועד, וקרני הלייזר שעוברות דרכו בעצם מכווצות את סיבי הקולגן, שואבות את השומן העודף ומכווצות את העור. 

כך מתקבלת תוצאה מרשימה בטיפול פשוט וקצר יחסית.

במאמר שהתפרסם ב- “Journal of Cosmetics Dermatological Sience and Application” ע”י ד”ר אלכס לבנברג, מנתח פלסטי, בשיתוף עם ד”ר אורנה שהרבני וד”ר מיקי שיינוביץ’ מהמחלקה להנדסה ביו רפואית באוניברסיטת תל אביב, נקבע כי חיותם של תאי השומן אשר נשאבו ע”י מכשיר שאיבה בלייזר היו גבוהים לעומת תאי שומן שנשאבו בשאיבה רגילה. המחקר בוצע על 10 מטופלים שעברו שאיבת שומן בלייזר לעומת 10 מטופלים שעברו שאיבת שומן בשיטה הקונבנציונלית. הדגימות נלקחו למעבדות המחלקה לביו- הנדסה באוניברסיטת תל אביב, והתוצאות הראו כי חיותם של תאי השומן בשאיבה באמצעות לייזר עמדה על כ- 98 אחוז לעומת 79.9 אחוז בשאיבה רגילה. 

תוצאות של אחוזי חיות גבוהים של תאי השומן מאפשרים הזרקת שומן לפנים ולגוף עם תוצאות טובות ומדויקות יותר אשר נשארות למשך שנים רבות.
כמו כן, כמות שטפי הדם לאחר השאיבה בלייזר היו נמוכים לעין שיעור מהשיטה הרגילה, וכושר התכווצות העור היה טוב הרבה יותר לאחר שאיבה בלייזר. 
התכווצות טובה של העור מאפשרת שאיבה תקינה וקבלת תוצאות טובות יותר אצל נשים וגברים בעלי עור רפוי. 
יש לציין כי שאיבת שומן לא תגרום למנותח לרזות, אלא תבוצע רק לאחר דיאטה מתאימה ותשאב את אותם המקומות שהגוף לא הצליח לפרק את השומן בהם.
לאילו אזורים מתאים הליך שאיבת שומן בלייזר

המקומות הנפוצים ביותר לשאיבת שומן הם בטן, גב, רגליים וישבן. במקרים מסוימים ניתן אף לשאוב שומן מהפנים. 
שאיבת שומן בלייזר מתאימה לנשים וגברים שעברו דיאטה והורידו במשקל, אך נשארו בגופם מרבצי שומן שלא ניתן להיפטר מהם. אצל נשים מדובר בדרך כלל באזורי הבטן, מותניים ויריכיים, ואילו אצל גברים האזורים האופייניים ביותר הם המותניים. 
חשוב לציין כי שאיבת שומן בלייזר עשויה להתאים מאוד לגברים הסובלים משומן עודף באזור השדיים, וזאת במידה ואינם מעוניינים לעבור שאיבת שומן בניתוח רגיל.
ההליך מתאים לכל אדם בריא ללא מחלות רקע.

תהליך ההחלמה
בניגוד לשאיבת שומן רגילה, הפעם מדובר בהליך פשוט, חד פעמי ובעל תוצאה מרשימה.
בדרך כלל משתחררים הביתה כבר באותו היום בו מבוצעת השאיבה. לאחר ההליך יש ללבוש מחוך למשך שלושה שבועות, על מנת להגן על האזור המטופל.

רמת הכאב נמוכה יחסית אך עלולים להיווצר שטפי דם, שכאמור נמצאו מועטים בהרבה ביחס לאלה שיופיעו לאחר שאיבת שומן רגילה.

האם קיים סיכון בשאיבת שומן בלייזר?

כמו בשאיבת שומן רגילה, ייתכן ויישאר עור בעל מראה לא אחיד. או שייתכנו דימומים וזיהומים המתרחשים בעקבות ההליך. חשוב לציין כי אלו הם מקרים נורמטיביים, המאפיינים כל פרוצדורה כירורגית – והם די נדירים. בשטח, כמות תופעות אלו היא מאוד מועטה.